Posiadamy bogate doświadczenie w zakresie doradztwa w procesie tworzenia podmiotów funkcjonujących na rynku kapitałowym: firm inwestycyjnych, towarzystw funduszy inwestycyjnych oraz funduszy inwestycyjnych, jak również w bieżącym doradztwie na ich rzecz oraz na rzecz innych instytucji finansowych (włączając w to organizatorów obrotu, banki, zakłady ubezpieczeń i powszechne towarzystwa emerytalne) we wszelkich kwestiach dotyczących ich działalności.
Nasi prawnicy posiadają doświadczenie w kwestiach związanych z wdrażaniem i stosowaniem przepisów regulujących działalność instytucji finansowych. Doradzamy przy wdrażaniu kolejnych wymogów z zakresu conduct of business, rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo prawne, jak też przy wykorzystywaniu innowacyjnych rozwiązań związanych z digitalizacją obrotu.
Obsługujemy instytucje rynku kapitałowego na każdym etapie ich działalności:
- począwszy od utworzenia i uzyskania wymaganych zezwoleń́;
- poprzez przygotowanie i aktualizowanie niezbędnych regulacji wewnętrznych i produktowych, w tym wzorów umownych, oraz
- bieżące doradztwo w zakresie prowadzonej działalności, w tym związane z poszerzaniem działalności (o nowe produkty lub usługi) lub wykorzystywaniem nowych technologii oraz ze zmianami dotychczasowego modelu biznesowego (nawiązywanie współpracy z podmiotami zewnętrznymi, w tym outsourcing, agent firmy inwestycyjnej, dystrybutor itd.), a także
- wsparcie w relacjach i sporach zarówno z organami nadzoru, instytucjami infrastrukturalnymi (organizatorzy obrotu, izby rozliczeniowe i rozrachunkowe) jak i z klientami.
Stale współpracujemy z Izbą Zarządzających Funduszami i Aktywami w zakresie doradztwa w pracach legislacyjnych i przy tworzeniu standardów środowiskowych. Współpracujemy również z Izbą Domów Maklerskich. Dzięki współpracy z obiema Izbami, jesteśmy na bieżąco zaangażowani w proces tworzenia przepisów prawa dotyczących rynku kapitałowego w Polsce. Nasze projekty o charakterze legislacyjnym obejmują również przygotowywanie koncepcji i propozycji przepisów w obszarach kluczowych dla funkcjonowania rynku kapitałowego takich, jak tworzenie i funkcjonowanie funduszy typu ETF czy wehikułu inwestycyjnego typu venture capital/private equity.
Świadczymy także usługi doradztwa w procesach nabywania akcji instytucji finansowych oraz reprezentujemy klientów przed właściwymi instytucjami i organami (KNF, UOKiK) w związku z koniecznością składania stosownych zawiadomień́, jak również obowiązkiem uzyskiwania wymaganych zgód.
Poza regulacyjną obsługą instytucji finansowych, wspieramy procesy przygotowywania i przeprowadzania IPO, obsługę wezwań do zapisywania się na sprzedaż akcji, tzw. dual listing oraz prowadzimy obsługę prawną emitentów instrumentów finansowych będących przedmiotem obrotu zorganizowanego.
Posiadamy również rozległe doświadczenie w zakresie sekurytyzacji wierzytelności. Nasze usługi odnoszą się m.in. do:
- tworzenia i zarządzania funduszami sekurytyzacyjnymi;
- doradztwa w postępowaniach przetargowych dotyczących sprzedaży portfeli NPL zarówno dla podmiotów zbywających jak i nabywających wierzytelności;
- transakcji sprzedaży portfeli wierzytelności do funduszy sekurytyzacyjnych (true sale, buy & leave, forward flow);
- zawierania umów o subpartycypację.
Członkowie naszego zespołu są współautorami prawnych regulacji odnoszących się do sekurytyzacji i dzięki stałej współpracy z Izbą Zarządzających Funduszami i Aktywami są na bieżąco zaangażowani w proces legislacyjny dotyczący istotnych z punktu widzenia uczestników procesów sekurytyzacji przepisów prawnych.
W naszej praktyce doradzamy zagranicznym i krajowym inwestorom, jak również towarzystwom funduszy inwestycyjnych i serwiserom wierzytelności w odniesieniu do konstruowania różnych transakcji obejmujących sprzedaż wierzytelności, włącznie z aspektami podatkowymi i regulacyjnymi takich transakcji.